Kurs Qigong Sześciu Tajemnych Słów”

Styl ”Sześciu Tajemnych Słów”, znany wcześniej pod nazwą ”Pięciu Ruchów Dłoni”, to prastara chińska metoda ćwiczeń. Liczy sobie ponad 3000 lat i w czasach historycznych nazywana była Dao yin shu. Metoda ta należy do ruang-gong, miękkiej odmiany Qigong i posiada niezaprzeczalny terapeutyczny charakter.
Obejmuje dwa warianty:
a) dynamiczny – dong-gong (czasami wai-gong – zewnętrzny trening)
b) statyczny – jing-gong (czasami nei-gong – wewnętrzny trening)
Qigong dynamiczny, dong-gong (angielska nazwa moving qigong).
Cwiczenia polegają na połączeniu powolnych lub szybkich, ale płynnych i harmonijnych ruchów z głęboką koncentracją i oddychaniem. Oddziałują one na organy wewnętrzne oraz ścięgna, szkielet, mięśnie i skórę.
Quiet qigong, (angielska nazwa jing-gong),

Celem tego rodzaju ćwiczeń, jest osiągnięcie poprzez rozluźnienie mięśni i oddalenie niepotrzebnych myśli, stanu wewnętrznej ciszy i spokoju. Pozwala to na  współprace z własną podświadomością . Cwiczenia wykonywane są w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej, a cała uwaga skoncentrowana jest na procesie oddychania i przepływu energi wewnątcz organizmu . W praktyce często używa się tych dwóch wariantów jednocześnie; dynamiczne ćwiczenia łączy się ze statycznymi w celu wzmocnienia terapeutycznego efektu treningu czy zabiegu.
System ”Sześciu Tajemnych Słów”, wypracowany na przestrzeni wieków, oparty jest na mistycznych aspektach zarówno filozofii taoistycznej, jak i buddyjskiej, a także ezoteryki tybetańskiej.

Pojęcie”Sześć Tajemnych Słów” często występuje w różnych opowiadaniach i mistycznych legendach dotyczących Mistrzów dokonywujacych   niezwykłych, tzw. paranormalnych zdarzeń,  co świadczyć może  o nadprzyrodzonych właściwościach  i zagadkowej mocy duchowej, którą posiadali Mistrzowie Qigoing . Za czasów dynasti Qin metoda “Pięciu Ruchów Dłoni” przeszła radykalne zmiany, udoskonalona została przez lekarską Rodzinę Wu, która do dziś dba o zachowanie ciągłości tradycji i czystości jej przekazu. Jeszcze do niedawna system ten uważany był za wiedzę tajemną i dostępny jedynie Mistrzom i wybranym uczniom. Wielu Mistrzów  rodziny Wu wykonuje ćwiczenia  ”Sześć Tajemnych Słów” w poszukiwaniu zjawisk nadprzyrodzonych oraz w swojej pracy nad rozwojem duchowym.

W dzisiejszych czasach metody tej używa się często w leczeniu najróźniejszych schorzeń w  celu uregulowania energii ciała i ważnych funkcji narzadow wewnętrznych pacjenta. Osiągane sukcesy ćwiczących świadczą o skutecznosci działania tej metody nawet w chorobach zagrażających życiu. Dzięki holistycznemu punktowi widzenia oraz regenerującemu dziełaniu na ludzki system obronny styl ten znalazł szerokie zastosowanie. Efekty zdrowotne  uzyskiwane przez cwiczacych zaleza przedewszystkim od poprawnego przekazania tej wiedzy . Marcus Bongart jest jedynym poza Chinami  spadkobiercą i protektorem systemu  ” Sześć Tajemnych łów” odpowiadajacym za zachowanie ciągłości tradycji i czystości jej przekazu.  Przekazuje swoja  wiedze  o systemie i nadaje coroczna licencje  instruktorom   upoważniając ich do tradycyjnego nauczania tej metody.

 

Dzień 1 kursu STS

1.Historia  Sześciu Tajemnych Słów

2.Tradycja   Rodziny Wu

3.Teoria Yin i Yang

4.Teoria  energii Qi

5.Teoria Pięć Elementów

6.Teoria Narządy Zang – Fu

7.Wpływy filozofi  Taoistycznej i Buddyjskiej i na rozwój systemu.

8.Teoria i nauka ruchu ”Małego obiegu ”

9.Teoria i nauka ruchu ”Wątroby”

10.Teoria i nauka ruchu ”Sledziony”

11. Praktyczne ćwiczenia.

Dzień 2 kursu STS

1.Praktyczne ćwiczenia powtórzenie poprzednio uczonych ruchów

2.Teoria i nauka ruchu”Serca”

3.Teoria i nauka ruchu”Sledziony

4.Teoria i nauka ruchu” Płuca”

5.Teoria i nauka ruchu”Nerki”

6.Teoria i nauka ruchu” Rdzenia kręgowego”

7.Wpływy filozofi  Tybetańskiej na rozwój systemu.

8.Teoria i nauka ruchu”Osłony Energetycznej”

9. Praktyczne ćwiczenia systemu.

10. Medytacja” Małego Obiegu ”

Termin najblizszego kursu