Elementy 0

Ostatnia edycja:

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

 • Co to jest Qigong i jakie ma zastosowanie?
 • Jakie korzyści przynosi dla zdrowia i kiedy można go stosować?
 • Jak można podzielić Qigong ze względu na różne funkcje, cele i rodzaje ćwiczeń?
 • Jakie ma powiązania z Tradycyjną Medycyną Chińską?
 • Jakie szkoły filozoficzne i prądy umysłowe miały wpływ na Qigong?

A może interesuje Cię w pierwszej kolejności:

 • Co to jest Qigong?
 • Jak poprawnie ćwiczyć?
 • Na jakie organy i systemy człowieka działa Qigong?
 • Leczenie chorób przewlekłych
 • Wpływ na procesy poznawcze i sprawność
 • Przynajmniej 35 powodów zdrowotnych, dla których warto ćwiczyć Qigong
 • Jak wzmocnić jeszcze bardziej zdrowotne efekty Qigongu?
 • Qigong a Tai Chi - podobieństwa i różnice
 • Ciekawostki

 

Kliknij w przycisk poniżej “o Qigong” i przejdź do odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, zaczynając od tego, co to w ogóle jest Qigong. Przyjemnej lektury!

Qigong, chińska metoda profilaktyki zdrowotnej oraz terapii, jest jednym ze skarbów ludowej medycyny sprawdzającej się we wszystkich okresach jej istnienia. Metodę tę przekazywano na przestrzeni wieków z pokolenia na pokolenie. Obecnie Qigong spotyka się również z wielkim zainteresowaniem w świecie zachodnim i szybko się  tu upowszechnia.

Z jego filozofią i holistycznym podejściem, które traktuje człowieka jako całość a nie zbiór wielu osobnych elementów znajduje on bardzo szerokie zastosowania w różnych dziedzinach życia, od medycyny poprzez sztuki walki aż po religię. Osoby ćwiczące Qigong doświadczają  jego pozytywnego oddziaływania. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku chorych, którzy odczuwają poprawę funkcji organizmu.

 

Qigong jako droga „usuwania chorób i przedłużania życia”

Chińska medycyna uznaje, że „serce jest królem wszystkich organów wewnętrznych, a jego siła leży w spokoju“. Kierując się tą zasadą, Qigong kładzie główny nacisk na  ciągłe  eliminowanie  nadmiaru negatywnych myśli, odprężający wpływ na serce, ukojenie duszy, wyciszanie i łagodzenie. Uregulowanie funkcji  wszystkich organów wewnętrznych wynika bezpośrednio z pozytywnego wpływu Qigongu na serce. Współcześni naukowcy dostrzegli wpływ Qigongu na korę mózgową i podjęli dalsze badania.

Regulacja funkcji i wzmocnienie wszystkich organów oraz systemów ciała doprowadza do pobudzenia wewnętrznych sił witalnych organizmu. Dzięki temu ćwicząc można uzyskać wzmocnienie układu odpornościowego. Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnić kondycję fizyczną ćwiczącego, poprawić formę i budowę ciała, wzmocnić psychikę, spotęgować zasoby energii i wzbogacić sferę duchową.

Wykonywanie ćwiczeń Qigongu wspiera procesy leczenia metodami nawet z nim nie spokrewnionymi, (w związku z tym system ten jest uznawany za doskonałą metodę uzupełniającą inne terapie) oraz przeciwstawia się postępującym procesom starzenia. Qigong służy też  przedłużaniu życia i poprawie jego  jakości, co pozwala w efekcie zapobiegać dolegliwościom chorobowym lub je leczyć.

Być może z tych powodów  w starożytności Qigong nazywano drogą „usuwania chorób i przedłużania życia”. Qigong jako forma ćwiczeń zdrowotnych istnieje od kilku tysięcy lat. Stosowanie ćwiczeń energetycznych jako autogennej metody leczniczej wymaga szczególnej  systematyczności i wytrwałości. Należy wyrobić w sobie nawyk regularnego ćwiczenia, aby prawidłowo opanować wskazane techniki. W konsekwencji uzyskuje się  poprawę cyrkulacji energii i utrzymanie równowagi pomiędzy Yin i Yang, co jest pierwszym krokiem ku wyzdrowieniu.

Celem większości ćwiczeń Qigongu jest wspieranie tego przepływu; ćwiczenia stanowiły też ważny element pracy nad rozwojem mentalnym oraz doskonaleniem ludzkiego charakteru.

W ostatnich latach chińscy naukowcy udowodnili, że poprzez ćwiczenie Qigongu można wywołać wzmożone krążenie Qi w kanałach energetycznych, przy czym obserwuje się jednoczesne podwyższenie przewodnictwa bodźców nerwowych. W badaniach klinicznych zauważono prawidłowość występowania odczuć wzdłuż biegu kanałów energetycznych – zimna, ciepła, mrowienia i kłucia, które świadczą o wzmożonym krążeniu energii.

 

Różne rodzaje Qigongu

W starożytnych Chinach Qigong znano również pod innymi nazwami:

 • Dao yin, co oznacza technikę prowadzenia i kontrolowania energii,
 • Tu na fa, co odpowiada metodzie oddychania służącej wymianie i oczyszczaniu  energii oraz
 • Yang sheng shu czyli czynności mające na celu wspieranie i przedłużanie życia.

Istnieje wiele technik wykonywania ćwiczeń Qigong. Ćwiczenia Qigongu można podzielić w pierwszej kolejności na dwa typy:

 • Qigong twardy - Yin gong
 • Qigong miękki - Ruang gong.

Twardy yin gong ma charakter mistyczny, wywodzi się z grup praktykujących sztuki walki i znajduje niewielkie zastosowanie w leczeniu chorób.

Qigong miękki, czyli Ruang gong ma charakter terapeutyczny i obejmuje dwa warianty, które są powszechnie stosowane w medycynie chińskiej w celach terapeutycznych:

 • Dong gong, zwany również Wai gong, czyli trening zewnętrzny (po angielsku popularnie nazywany moving Qigong),w literaturze określany często jako Qigong dynamiczny, który łączy głęboką koncentrację w pracy nad energią z odpowiednimi szybkimi ruchami, automasażem i poklepywaniem. Przy pomocy ćwiczeń tego typu pracuje się jednocześnie nad organami wewnętrznymi, ścięgnami, kośćmi, mięśniami i skórą.
 • Nei gong znany jest także jako Jing gong lub Qigong statyczny albo inaczej mówiąc trening wewnętrzny (po angielsku quiet Qigong) Ćwiczenia statyczne obejmują zestaw ćwiczeń oddechowych wykonywanych w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej bez dodatkowych ruchów. Polegają one na rozluźnieniu  mięśni, wyciszeniu wszystkich zbędnych myśli, koncentracji i uregulowaniu oddechu. Uważa się, że jest to metoda pracy nad wnętrzem.

Z tego powodu popularniejszą i szerzej stosowaną nazwą jest Nei gong, co w tłumaczeniu oznacza „wewnętrzną metodę”.

Dowiedz się więcej o różnych rodzajach i technikach Qigongu - przeczytaj artykuł Mistrza Marcusa Bongarta.

Qigong a Tradycyjna Medycyna Chińska