Parę słów reflekcji na temat wspaniałego okresu lata i funkcji serca opartej na wiedzy z zakresu Medycyny Chińskiej.

Lato to najgorętszy i najjaśniejszy sezon - jest reprezentowane przez element Ognia i przedstawia czystą energię Yang. Jest to najbardziej aktywny czas w ciągu roku, kiedy wszystko wokół nas nagrzewa się. Możemy zauważyć, że trudniej jest nam przebywać bez ruchu, stąd lubimy podróżować właśnie latem i w tym okresie jesteśmy bardziej towarzyscy. Spędzanie wakacji nie zawsze  sprzyja wypoczynkowi zmieniając się częstokroć w gonitwę celem przeżycia wielu atrakcji - to z kolei wywołuje nadmierne zmęczenie i osłabienie organizmu.

Dłuższy dzień oznacza, że być może potrzebujemy trochę mniej snu. Nosimy na sobie lżejsze ubranie, które pozwala słońcu dotykać więcej naszej skóry i naturalnie przebywamy dużo więcej na świeżym powietrzu, często na łonie natury.  Wygrzewając się na słońcu i opalając  nie zawsze  zwracamy uwagę na niekorzystne a czasem i niebezpieczne skutki  przegrzania.

 

Lato to czas serca w TCM

W tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) jak wspomniałem poprzednio, Lato jest również reprezentowane przez narząd Serca i meridiany serca i jelita cienkiego. Meridian Serca uważany jest za nierozłączny z umysłem i centrum emocjonalnym w ciele. Jego największa aktywność przypada miedzy godziną 19.00 a 21.00.

Serce uważane jest również  za źródło życia, utrzymuje naszą osobowość, indywidualność i integralność i należy do grupy narządów Zang i energii Yin. Zauważcie różnicę - Lato charakteryzuje się wzrostem energii Yang.

W pięciu chińskich fazach przemian występujących w przyrodzie, element Drewna wiosny przechodzi w element Ognia lata. Z powodu ekspansywnego ruchu Ognia w górę, jest to najbardziej dynamiczny i najtrudniejszy element do utrzymania w równowadze.

Kiedy natomiast element Ognia jest zrównoważony, może być źródłem pasji i dynamizmu. W przypadku, gdy energia jest zablokowana i nie może swobodnie płynąć, powoduje stagnację zaburzonych obszarów organizmu, a to z kolei doprowadza do przegrzania i ewentualnych stanów zapalnych.

Ogień Serca jest określeniem występującym w chińskiej diagnostyce i mówi o  nadmiarze gorącej energii, która może zakłócić zdrowie fizycznie, psychiczne i duchowe. Często Ogień Serca rozwija się współistniejąc z gorącem Wątroby.

W medycynie chińskiej podkreśla się nie tylko fizyczne aspekty funkcji narządów, ale także indukowany przez nie stan psychiczny i duchowy. Nasza psychika i duchowość jest związana z tymi fizycznymi funkcjami i ich rozwojem.

 

Funkcje serce

 • Reguluje pracę serca i naczyń krwionośnych
 • Odpowiada za równomierne i regularne tętno
 • Wpływa na witalność i ducha
 • Funkcja serca łączy się z językiem, cerą i tętnicami

 

Objawy zaburzonej pracy

 • bezsenność
 • kołatanie i nieregularne bicie
 • nadmierne śnienie
 • słaba pamięć

Zaburzenia psychiczne to sfera uczuć i emocji.

 

Emocje negatywne:

 • brak entuzjazmu i witalności
 • niepokój umysłowy
 • bezsenność
 • rozpacz
 • nienawiść

Emocje pozytywne:

 • entuzjazm
 • miłość
 • twórcze działanie
 • kreatywność

 

Twarz odzwierciedla stan serca

Stan serca-qi, krew-serce, serce-yin i serce-yang są głównie widoczne na twarzy.

Obserwacja koloru i kształtu twarzy pozwala nam określić status Qi serca, Krwi serca, ładunku Yin serca i Yang serca.

Jeśli Krew serca jest wystarczająca i przepływa płynnie - twarz jest rumiana i błyszcząca.

Jeśli Qi serca  jest niewystarczające, a krew serca jest niedostateczna - twarz jest blada i pozbawiona blasku.

Jeśli krew w sercu jest w zastoju - twarz jest siniczna.

 

Dieta na serce, na lato według TCM

Zgodnie z teorią Medycyny Chińskiej każdy pokarm zawiera esencję w postaci energii Qi, która rezonuje z jednym lub kilkoma narządami.

Wiedza z zakresu pięciu przemian mówi nam, że gorzki smak jest związany z latem i elementem Ognia. Serce i jelito cienkie pracują intensywnie w okresie letnim. Wybór odpowiedniego  pokarmu  w okresie letnim, wpływającego w pozytywny sposób na procesy wzmacniania i leczenia tych narządów, może zdecydowanie wspomagać i budować zdrowie całego organizmu. Jednymi z ważniejszych produktów, które wzmacniają i pomagają leczyć twoje Serce są brokuły, pomidory, śliwki i arbuz. Czerwone jabłka, czerwone winogrona i ananas są z kolei dobrodziejstwem dla jelita cienkiego - ich łagodna i ciepła esencja pomaga sprawniej funkcjonować narządowi, co poprawia metabolizm.

Wypróbuj ten prosty przepis!

 

Przepis na parowane kwiaty brokuła z czosnkiem

Brokuły faktycznie zmniejszają wewnętrzne ciepło w sercu i wątrobie i pomagają zapobiegać chorobom serca. Prosta recepta na leczenie sprawia, że ​​ta mocna zieleń nabiera pysznego smaku!

Składniki:

 • 2 szklanki wody
 • 3 ząbki czosnku w plasterkach
 • 1/8 łyżeczki soli
 • 1/4 szklanki białego soku winogronowego
 • 3 do 4 filiżanek różyczek brokułów

Przygotowanie:

 1. Umieść wodę, czosnek i sól w dużym garnku i zagotuj.
 2. Opuść ogień na wolnym ogniu i dodaj biały sok winogronowy.
 3. Dodaj różyczki brokułów i wrzuć je dobrze do płynu.
 4. Przykryj i paruj kilka minut, aż brokuły będą jasnozielone i lekko delikatne.

Medycyna Chińska mówi - „ jedzenie to lekarstwo”. Nie zapomnijmy również o piciu płynów, które w okresie letnim nie powinny być pite zimne, lecz przeciwnie - ciepłe. W ten sposób zapobiegamy nadmiernemu oziębieniu śledziony.

 

Shen - duch serca, duch Wszechświata

Według Taoistów „Shen zamieszkuje w sercu”. Shen nie jest więc medycznym, ale filozoficznym określeniem kosmicznego ducha, który zamieszkał w ludzkim sercu. W kulturze chińskiej - w przeciwieństwie do naszych własnych przekonań - ten duch świata jest postrzegany w formie liczby mnogiej, czyli kompozycji wielu aspektów duchowych.

W naturze pojawia się tylko w ludzkiej postaci. Zwierzęta i rośliny nie mają tej świetlistej boskiej strony duchowości, a zatem nie mają wolności świadomego wyboru w życiu. Dzięki Shen człowiek ma możliwość dokonywania różnych wyborów, nawet tych, które mogą okazać się całkowicie sprzeczne z jej naturą.

Koncepcja Shen pojawiła się w taoizmie, gdzie uważa się, że moc i mądrość rodzi się z pustki, która tworzy świadomość Wszechświata. Pustka w tym przypadku nie oznacza braku, lub niezdolności - przeciwnie stwarza możliwość komunikowania się z oryginalnym źródłem Wszechświata. Duch świata istnieje w nas, w postaci energi ducha Shen co oznacza wieczne istnienie.

 

Świadomość czym jest życie

Pierwszym krokiem w kierunku samodoskonalenia i uzdrowienia jest poszukiwanie prawdy, dobroci, świadomej obserwacji  rzeczywistego stanu w jakim przebywamy, możliwość dokonywania niezbędnych zmian oraz podejmowania decyzji związanych z nasza egzystencją.

Trudno pogodzić się z tym, że życie jest wieczne, zwłaszcza w świetle życia doczesnego i naszego delikatnego ciała fizycznego, procesu  narodzin i śmierci. Trudno wyobrazić sobie życie w innych formach i wymiarach. Trudno też uwierzyć, że nasze życie tutaj na ziemi nie ma głębszego znaczenia. Czy to naprawdę oznacza, że ​​rodzimy się, aby jeść, spać, pracować, zarabiać pieniądze i umierać? Nie, naprawdę jestem przekonany, że nasza krótka wizyta na tej Ziemi jest podróżą i przygodą dla każdego człowieka w duchowym rozwoju, który nieustannie trwa w wielkim Wszechświecie.

Nasze życie ma znaczenie, bez względu na to, jak krótkie lub długie ono jest. Myślę, że życie ma znaczenie w dużo większej perspektywie, którą wszyscy powinniśmy zrozumieć. Życie na Ziemi to nieustanna próba pokonania wyzwań, oparta o nasze wewnętrzne doskonalenie i nasz rozwój, która trwa w każdej sekundzie naszego istnienia i niesie ze sobą wzrost i upadek. Nasza wrodzona kreatywność daje nam możliwość znalezienia drogi do zmiany naszego stylu życia, bycia i zachowania, a jednocześnie tworzenia, możliwości pokonywania przeszkód dla każdej kontynuowanej podróży w nieskończoność.

Rozwój duchowy wymaga od nas zwiększonej świadomości, dojrzałości emocjonalnej, dobrych uczynków, otwartego serca wypełnionego pasją kosmicznej miłości, współczucia, szacunku i umiejętności rozróżniania dobra od zła. Wszystko to stwarza możliwość dalszego rozwoju i uzyskania wyższego poziomu reinkarnacji.

Dążenie to, wsparte i wzmacniane praktykowaniem medytacji i ćwiczeń Qigong wzbogaca nasz rozwój, dodając siły i energii Qi.

Medycyna zachodnia a serce

Nawet we współczesnej medycynie zdrowy układ krążenia jest jednym z najlepszych wskaźników długowieczności. Naukowo stwierdzono, że regularne, umiarkowane ćwiczenia poprawiające tętno spoczynkowe zmniejszają ogólną śmiertelność i zapobiegają chorobom. Zalecam sezonowe ćwiczenia Qigong poprawiające funkcje serca i systemu krążenia krwi.

X
Exclamation Triangle Check code